Rusya’dan NATO’ya Nükleer gözdağı

Rusya Savunma Bakanlığı, Başkomutan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin hazırlık düzeyinin artırılması amacıyla füze birliklerinin de katılacağı bir tatbikat düzenleneceğini açıkladı.

Sputnik’in aktardığı açıklamada, “Rusya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı’nın talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı, stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin muharebe görevlerine hazırlık düzeyinin artırılması amacıyla Güney Askeri Bölgesi’nin füze birliklerinin, hava araçlarının ve ayrıca Rusya Donanması kuvvetlerinin katılacağı tatbikatın en yakın zamanda düzenlenmesi için hazırlıklara başladı” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, tatbikat sırasında stratejik olmayan nükleer silahların hazırlanması ve kullanılması ile ilgili bir dizi talim yapılacağını vurguladı.

Tatbikatın askeri personelin ve teçhizatın stratejik olmayan nükleer silahları kullanmaya hazırlık düzeyinin desteklenmesi amacıyla yapılacağını kaydeden bakanlık, Rusya’nın böylelikle Batılı siyasetçilerin Moskova’ya yönelik provokatif söylem ve tehditlerine cevaben toprak bütünlüğünü ve ulusal egemenliğini mutlak şekilde sağlamayı öngören talimler gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Batı basınında gündeme oturan ‘Fransa’nın Ukrayna’ya asker gönderdiği’ haberlerini değerlendiren Kremlin Sözcüsü Peskov, bu iddiaların doğrulanması gerektiğini vurgularken, Ukrayna’ya asker gönderme olasılığı konusunda Paris ve Londra’dan gelen söylemleri tehlikeli olarak nitelendirdi.

Gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Ukrayna’ya asker gönderebilecekleri” açıklamasıyla birlikte yakın zamanda ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Stephen Brien’ın ‘Fransa’nın Ukrayna’ya yabancı lejyon askerleri gönderdiği’ açıklamalarını değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Fransız askerlerinin Ukrayna’ya gönderildiğine dair iddiaların teyit edilmesi gerektiğini ifade etti.

Paris ve Londra’nın Ukrayna’ya asker gönderme olasılığına ilişkin söylemlerinin tehlikeli olduğunun altını çizen Peskov, “Burada öncelikle bu bilgilerin gerçekle ne kadar örtüştüğünü anlamamız gerekiyor. Elbette ordumu ve diğer özel servislerimiz bu bilgileri kontrol ediyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan füze tatbikatlarının, Fransa, İngiltere ve ABD’li bazı yetkililerin Ukrayna’ya asker gönderme niyetine ilişkin açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu söyleyen Peskov, bu tatbikatların amacıyla ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Aslında Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında bu konuda kapsamlı bilgi veriliyor. Orada eklenecek bir şey yok. Batılı temsilcilerin hangi açıklamalarından bahsettiğimizi sorarsanız, Sayın Macron’un açıklamasından ve İngiliz temsilcilerin açıklamasından bahsettiğimiz açıktır. Biliyorsunuz, yanılmıyorsam ABD Senatosu’ndan bir temsilci de onlara katılarak Ukrayna’ya birlik göndermeye hazır olduklarını ve hatta bu niyette olduklarını söyledi. Yani aslında NATO askerlerini Rus ordusunun önüne koymak.”

Daha önce, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Stephen Brien’ın eski yardımcısı yabancı medyaya verdiği bir röportajda Fransa’nın Ukrayna’ya Yabancı Lejyon askerleri gönderdiğini söylemişti.

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde Demokrat azınlığın lideri Hakeem Jeffries ise, Ukrayna ordusunun bozguna uğraması durumunda çatışmaya asker göndererek müdahale etmek zorunda kalabileceklerini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir